reklam
reklam
DOLAR 32,2511 % 0.14
EURO 35,0023 % 0.27
STERLIN 41,0886 % 0.43
FRANG 35,2346 % 0.08
ALTIN 2.418,47 % 0,36
BITCOIN 68.699,99 2.205
reklam
JOE BLACK TÜM YAZILARI

Putin: Koronavirüs konusunda Çin’i suçlamak faydasız

Yayınlanma Tarihi : Google News

Warning: getimagesize() expects parameter 1 to be string, object given in /home/u7674962/seyyargazete.com/wp-content/themes/theHaberV8/functions-ek.php on line 131

Warning: basename() expects parameter 1 to be string, object given in /home/u7674962/seyyargazete.com/wp-content/themes/theHaberV8/functions-ek.php on line 132
Putin: Koronavirüs konusunda Çin’i suçlamak faydasız
reklam

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüste henüz zirvenin görülmediğini belirterek, “Tüm ülkenin, her bölgenin insan hayatı için mücadele vermeye yüzde 100 hazırlıklı olması gerekiyor” dedi. Öte yandan Rusya’nın salgınla mücadelede durumu stabilize eden Çin’in eylemlerini takdir ettiğini açıklayan Putin, böylesine tehlikeli bir salgının ortaya çıkması konusunda Çin’in dünya kamuoyunu zamanında bilgilendirmemekle suçlanması faydasız olduğunu ifade etti.

 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının zirve noktasına henüz ulaşmadığını belirterek “Tüm ülkenin, her bölgenin insan hayatı için mücadele vermeye yüzde 100 hazırlıklı olması gerekiyor.” dedi.

Putin, yetkililerle yaptığı toplantıda, ülkedeki Kovid-19 durumunu ele aldı.

2 YENİ HASTANE AÇILDI

Kovid-19’la mücadele kapsamında sağlık merkezlerinin inşa edildiğini aktaran Putin, “Moskova’da 500 yataklı ve Nijniy Novogorod kentinde Savunma Bakanlığına ait 60 yataklı hastanenin açılışı yapıldı. Bu merkezler, birkaç haftada sıfırdan inşa edildi.” ifadesini kullandı.

Putin, toplam 16 hastanenin Savunma Bakanlığınca inşa edileceği bilgisini paylaştı.

“ZİRVE NOKTASINA HENÜZ ULAŞILMADI”

Virüsün yayılmasıyla ilgili yüksek risklerin bulunduğuna dikkati çeken Putin, “Zirve noktasına henüz ulaşılmadı. Vakaların sayıları, sadece Moskova’da değil ülkenin diğer bölgelerinde de artıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Başkent Moskova’nın ilk önce Kovid-19’un baskısına uğradığını belirten Putin, “Sadece büyük şehirlerin değil tüm ülkenin, her bölgenin insan hayatı için mücadele vermeye yüzde 100 hazırlıklı olması gerekiyor.” diye konuştu.

Putin, tüm hastanelerin gerekli uzman sayısı ve malzemeyle donatılması gerektiğini kaydetti.

VAKALARIN YÜZDE 5’İ ÇOCUK

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) Müdürü Anna Popova, Kovid-19 tespit edilenlerin yüzde 80’nin 60 yaş altı, yüzde 15’nin 60 yaş üstü ve yüzde 5’inin de çocuk olduğunu bildirdi.

Popova, Kovid-19 hastalarının yüzde 45’inde hastalık belirtilerinin bulunmadığını vurguladı.

Kovid-19 nedeniyle bugüne kadar 273 kişinin hayatını kaybettiği Rusya’da, 32 bin 8 vakanın bulunduğu açıklanmıştı.

ÇİN’İ SUÇLAMAK FAYDASIZ 

Öte yandan Putin, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile telefonda Kovid-19 salgınıyla ilgili görüş alışverişinde bulundu.

Kremlin Sarayı’ndan yapılan açıklamada, görüşmede Kovid-19 salgınıyla mücadelede karşılıklı iş birliğinin ele alındığı bildirildi.

Açıklamada, “Görüşmede, Çin ile Rusya arasında Kovid-19 konusunda uzman değişimi, tıbbi malzeme, ilaç ve koruyucu ekipman temini de dahil olmak üzere bu alanda iş birliğini daha da güçlendirme konusu vurgulandı.” ifadeleri kullanıldı.

Rusya’nın salgınla mücadelede durumu stabilize eden Çin’in eylemlerini takdir ettiği kaydedilen açıklamada, böylesine tehlikeli bir salgının ortaya çıkması konusunda Çin’in dünya kamuoyunu zamanında bilgilendirmemekle suçlanmasının faydasız olduğu ifade edildi.

reklam