reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam
JOE BLACK TÜM YAZILARI

Davutoğlu: Eski Türkiye’nin hastalıkları geri dönerken susmam

Yayınlanma Tarihi : Google News

Warning: getimagesize() expects parameter 1 to be string, object given in /home/u7674962/seyyargazete.com/wp-content/themes/theHaberV8/functions-ek.php on line 131

Warning: basename() expects parameter 1 to be string, object given in /home/u7674962/seyyargazete.com/wp-content/themes/theHaberV8/functions-ek.php on line 132
Davutoğlu: Eski Türkiye’nin hastalıkları geri dönerken susmam
reklam

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Bilim Sanat Vakfı’na “kayyum” atanmasına ilişkin, “Bu fiili yapan Sayın Cumhurbaşkanı’dır. Ne yaptı Bilim Sanat Vakfı? Nedir bu öfke?” diye tepki gösterdi. Davutoğlu, eski Türkiye alışkanlıkları geri dönerken susmayacağını da söyledi.

 

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, Sınırsız programında Adem Özköse’ye açıklamalarda bulundu. Davutoğlu, Bilim Sanat Vakfı’na “kayyum” atanmasına ilişkin, “Bu fiili yapan Sayın Cumhurbaşkanı’dır. Ne yaptı Bilim Sanat Vakfı? Nedir bu öfke?” diye tepki gösterdi.
Davutoğlu’nun açıklamalarından satır başları şu şekilde:

“ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ BİR NESLİN EVLAT ACISIDIR”

“Tarihin akışını şekillendiren şeyler kurumlar ve kitapların tarihidir. Ben evlat acısı yaşadım. Bir evlat acısı neyse emek verdiğiniz kuruma yönelik kapatma faaliyetleri de aynıdır. Şehir Üniversitesi bir neslin evlat acısıdır, Bilim Sanat Vakfı’na kayyum atanması bir neslin evlat acısıdır.

 28 Şubat’ın karanlık günlerinde Bilim Sanat Vakfı alternatif bir bilim yuvası olarak görüldü. Ama biz kimseye Bilim Sanat’çılar demedik, Davutoğlu’cular da demedik. Sağcı, solcu herkese bizim kapımız açıktır dedik. 28 Şubat’ta Bilim Sanat’ın kapısı birgün bile kapanmadı ama şimdi kayyum atandı.

NASIL CEVAP VERECEK MERAK EDERDİM

(Şehir Üniversietsi’ne neden kayyum atandı?) Keşke bu soruyu sayın Cumhurbaşkanı’na sorsaydınız, ben merak ederdim nasıl cevap vereceğini. Bu fiili yapan Sayın Cumhurbaşkanı’dır. Ne yaptı Bilim Sanat Vakfı? Nedir bu öfke? Madem Bilim Sanat’a kayyum atandı, madem Şehir Üniversitesi kapatıldı, hiçbir şey gizli saklı kalmasın.

“SİYASETTE, HİÇBİR YERDE BİLİM SANAT VAKFI’NI KULLANMADIM”

AK Parti’nin kuruluş aşamasında milletvekilliği teklifiyle geldiklerinde ilim hayatıyla devam etmek istediğimi söyledim. Ama her zaman destek vereceğimi belirttim. Siyasete girince Bilim Sanat Vakfı’yla ilişkimi kestim, başkanlığı bıraktım. Siyasette hiçbir yerde Bilim Sanat Vakfı’nı kullanmadım. Vakfın bir atlama tahtası olarak kullanılmasına izin vermedim. İlk başta ‘6 ay kalırım, geçiş sürecinden sonra 2088’de Şehir Üniversitesi’ni kurmak için ayrılırım’ dedim. Cumhurbaşkanı da bunu biliyordu. Sonra Dağlıca ve AK Parti kapatma davaları oldu. Süreç uzadı. Erdoğan’a, “Bu parti kapatılacaksa sizinle mezara kadar yanındayım” dedim.

“ERDOĞAN’IN EN ZAYIF DÖNEMLERİNDE YANINDAYDIM”

Şu anda Sayın Erdoğan’ın en güçlü olduğu zamanda yanında ona sadakat edenler, Sayın Erdoğan’ın en zayıf olduğu zamanlarda ona en ağır hakaretleri edenlerdi. Sadece Sayın Soylu’yu kastetmiyorum. Ben Erdoğan’ın en zayıf dönemlerinde yanındaydım. Gezi olayları olduğunda Kuzey Afrika gezisinde 3 gün yanından ayrılmadım. 15 Temmuz olduğunda Konya’da bir an yanından ayrılmadım. Şu anda Sayın Erdoğan’ın danışmanı, One minute olayında İsrail ağzıyla ‘İktidarın sonu geldi’ diyorlardı. One minute olayında arka kapı diplomasisini ben yürüttüm. Şimon Perez’e özrü ben dilettirdim.

“ERDOĞAN’LA ARAMIZA KRİPTÖ FETÖ’CÜLER GİRDİ”

Sayın Erdoğan’la aramıza FETÖ okullarında okuyan kriptö FETÖ’cüler ve 28 Şubat’ta başörtüsüne en ağır zulümleri yapanlar girdi. En güçlü olduğum zamanda Sayın Erdoğan’la aramız bozulmasın diye, ayrıldım. Ayrılmadan önce Erdoğan’dan sadece 2 şey istedim. Birincisi benimle birlikte çalışan arkadaşlara dokunulmasın ve Şehir Üniversitesi devam etsin.

“SURİYE DOSYASINI BANA YIKMAYA ÇALIŞTILAR”

Ayrıldıktan sonra AK Parti ve Erdoğan’ın aleyhinde hiçbir şey söylemedim. Bütün Suriye dosyasını bana yıkmaya çalıştılar. ‘Emevi Camii’nde namaz kılacağız’ sözü bana değil Erdoğan’a aitti ama ben bu sözü söylemedim demedim.

Eğer AK Parti yolsuzluklardan arındırılmış olsaydı, ihaleler şeffaf olsaydı, siyasi etki kanunu çıkarılsaydı, hamasi bir dil kullanılmasaydı ben siyaseti bırakıp ilim hayatına geri dönerdim.

“İLİM ADAMI TALİMATLA DEĞİL; VİCDANIYLA, AKLIYLA DAVRANIR”

Şehir Üniversitesi’ni FETÖ tehdit olarak gördü. Her türlü çamuru atmaya çalıştılar. İkinci kesim ise üniversiteleri fermanla çalışan yer olarak gören zihniyettir. Bu bazen seküler olur, bazen bugünkü YÖK zihniyeti olur, talimatla üniversite kapatır. İlim adamı o kişidir ki; talimatla değil vicdanıyla, aklıyla davranır. Şehir Üniversitesi’nin kapatılmasına neden oy veriyorlar? Çünkü; müthiş bir korku var, bir de menfaatlerini kaybetmek istemiyorlar. Geçip karşıma otursalar isteyerek oy verdiklerini söylemezler.

Sayın Cumhurbaşkanı’nın ve ailesinin hukukuun koruyacağım dediğim doğrudur. Ama eski Türkiye’nin bütün hastalıkları bir bir geri dönerken susacağım demedim.

reklam