reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam
JOE BLACK TÜM YAZILARI

Trump’tan 3 aşamalı ‘normale dönüş’ planı

Yayınlanma Tarihi : Google News

Warning: getimagesize() expects parameter 1 to be string, object given in /home/u7674962/seyyargazete.com/wp-content/themes/theHaberV8/functions-ek.php on line 131

Warning: basename() expects parameter 1 to be string, object given in /home/u7674962/seyyargazete.com/wp-content/themes/theHaberV8/functions-ek.php on line 132
Trump’tan 3 aşamalı ‘normale dönüş’ planı
reklam

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, ülkesinde alınan yeni tip koronavirüs önlemlerinin 3 aşamalı şekilde gevşetileceğini ancak kararın eyalet valilerinde olduğunu duyurdu.

 

Covid-19 ile Mücadele Görev Gücü’nün Beyaz Saray’da düzenlediği günlük basın toplantısında alınan önlemlerin sonuç verdiğini ve ilk tahminlerin aksine 100 binden çok daha az kişinin ölmesinin beklendiğini ifade eden Trump, “Şu andaki ölüm tahminleri daha iyimser. İyimser ölüm tahmini demek istemiyorum, böyle bir şey yok. 1 kişi bile bizim için çok fazla” dedi.

‘ABD ekonomisinin uzun süre durması sürdürülebilir bir durum değil’

ABD Başkanı, “Virüsün ilerleyişinde eğri düzlendi. Tepe noktasını arkamızda bıraktık.” diye konuştu.

Önlemler nedeniyle ülke ekonomisinin zarar gördüğüne işaret eden Trump, “ABD ekonomisinin uzun süre durması sürdürülebilir bir durum değil. Elimizdeki veriler ışığında, uzman ekibimiz virüse karşı savaşımızda bir sonraki cepheye geçmemize karar verdi. Bu süreci ‘Amerika’yı tekrar açmak’ olarak nitelendiriyoruz” dedi.

‘Uygulama kararının eyalet valilerinde’

Bu sürecin işleyişine dair bir plan hazırladıklarını ancak uygulama kararının eyalet valilerinde olduğunu belirten Trump, “Bazı eyaletler virüsten çok etkilenmedi. Bu eyaletler 1 Mayıs’tan önce sürece başlayabilir. Ancak bir eyalet virüs önlemlerini gevşetmek istemezse, virüs önlemlerini devam ettirmelerine izin veririz” açıklamasında bulundu.

ABD’nin diğer tüm ülkelerden daha çok test yaptığını söyleyen Trump, “Bugüne kadar 3,5 milyon test yaptık” bilgisini paylaştı.

3 aşamalı planı nasıl olacak?

Beyaz Saray’ın yayımladığı plana göre, virüs önlemlerini gevşetme sürecine gitmeleri için eyaletlerde bazı şartlar aranacak. Bunlar arasında, 14 gün üst üste virüs vakalarının düşüş göstermesi ve hastanelerin kriz programı olmadan da hastaları tedavi edebilecek kapasiteye ulaşması gibi kriterler yer alıyor.

Bu kriterleri karşılayan eyaletler 3 aşamalı olarak tedbirlerini gevşetmeye başlayacak. İlk aşamada, mevcut tedbirlerin birçoğu devam ederken, spor salonları, ibadethaneler, restoranlar, sinema salonları gibi bazı mekanların sosyal mesafenin korunması şartı ile açılmasına izin verilecek. Barlar ise bu aşamada kapalı kalacak.

İkinci aşamada, virüs vakalarında artış görülmeyen eyaletler zaruri olmayan seyahatlere izin verebilecek ve yine sosyal mesafenin korunması şartı ile ilk aşamadaki mekanların yanı sıra okul ve barlar da açılabilecek.

İlk iki aşamada herhangi bir sorun yaşamayan eyaletler ise 3. aşamaya geçebilecek. Bu aşamada yine sosyal mesafe gözetilirken, restoran ve barların müşteri kapasitesi artırılabilecek ve bakımevlerine ziyaretçi kabulü yapılabilecek.

Söz konusu tüm aşamalarda, virüse karşı savunmasız grupların kimseyle temas etmemesi, çalışanların ise iş yerlerinde sosyal mesafeyi gözetmesi gerektiği vurgulanıyor.

reklam