reklam
reklam
DOLAR 31,0870 % 0.31
EURO 33,6644 % 0.06
STERLIN 39,3582 % 0
FRANG 35,2618 % 0.13
ALTIN 2.015,73 % -0,06
BITCOIN 1.599.349 -1.446
reklam
JOE BLACK TÜM YAZILARI

İngiliz basınından çarpıcı manşet: Avrupa’nın hasta adamı

Yayınlanma Tarihi : Google News
İngiliz basınından çarpıcı manşet: Avrupa’nın hasta adamı
reklam

İngiliz Daily Mail gazetesi, 19. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğu için kullanılan “Avrupa’nın hasta adamı” tabirini koronavirüs vakalarındaki artış nedeniyle İngiltere için kullandı.

 

Avrupa’da İtalya ve İspanya’daki koronavirüs kaynaklı yoğun vaka sayısı ve can kaybı yavaş yavaş azalmaya başlarken, İngiltere’de veriler tersi yönde işliyor. Koronavirüs nedeniyle en fazla ölümlerin yaşandığı Avrupa ülkeleri İtalya, İspanya, Fransa olurken, İngiltere ise dördüncü sırada geliyor. İngiliz gazetesi Daily Mail ölü sayısının her geçen gün arttığı ülke için büyük harflerle “Avrupa’nın hasta adamı” (THE SICK MAN OF EUROPE) başlığını attı. 

İngiltere dış istihbarat servisi MI6’nın eski şefi John Sawers, 15 Nisan’da yaptığı açıklamada, Çin’in Kovid-19 salgını konusunda dünyadan başlangıçta bilgi gizlediğini ve sorumlu tutulması gerektiğini söylemişti.

İNGİLTERE SÜRÜ BAĞIŞIKLIĞINI SAVUNMUŞTU

İlk etapta “toplumsal bağışıklık kazanılması amacıyla virüsün kontrollü yayılması” stratejisi izleyen İngiliz hükümeti, ölü sayısının yaklaşık 300 bin olabileceğine yönelik raporlar ve eleştirilerin ardından geri adım atarak sert önlemleri hayata geçirmeye başlamıştı.

İngiltere’de tahtın varisi Galler Prensi Charles’ın 25 Mart’ta, Başbakan Boris Johnson ve Sağlık Bakanı Matt Hancock’un da 27 Mart’ta testleri pozitif çıkmıştı.

Başbakan Johnson, testi pozitif çıktıktan 10 gün sonra belirtiler devam ettiği için 5 Nisan akşamı hastaneye kaldırılmış, ertesi gün yoğun bakıma alınmıştı. 

Oksijen tedavisi uygulanan ve solunum cihazına bağlanmadığı bildirilen Başbakan, 9 Nisan’da yoğun bakımdan çıkmış, 12 Nisan’da taburcu edilmişti. 

Prens Charles ve Sağlık Bakanı Hancock ise hastanede tedaviye ihtiyaç duyulmadan iyileşmişti.

Bu kapsamda 20 Mart’ta okullar tatil edilmiş, ardından da restoran, cafe, sinema gibi yerlerin kapatılmasına karar verilmişti. Ancak halkın sokağa çıkma uyarılarını dikkate almaması üzerine 23 Mart’ta evden çıkmaya da sınırlamalar getirilmişti.  

Ülkede Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 861 artarak 13 bin 729’a yükseldi.

İngiltere’de 23 Mart’ta 3 haftalığına alınan kararlara göre, vatandaşlar ancak temel ihtiyaçlar için alışverişe gitmek, tek başına veya hane halkıyla günde bir kez spor yapmak, ihtiyacı olanlara yardım etmek ve işe gitmek için sokağa çıkabiliyor.

Ayrıca eczaneler ve marketler harici tüm ticari işletmeler kapatılırken, cenaze törenleri hariç tüm sosyal etkinliklere de yasak getirilmiş durumda.

PRENS SAHRA HASTANESİNİ AÇTI

Londra’nın ardından Birmingham kentinde de sahra hastanesi hizmete girdi. Bir fuar alanının kullanıldığı ve toplam 1500 yatak kapasitesine sahip olacak hastanenin açılışını Prens William, video bağlantısıyla yaptı. Sağlık çalışanlarını “bencillikten uzak” çabaları için öven William’ın hastaneye gitmek yerine açılışı uzaktan yapması dikkati çekti. 

OSMANLI İMPARATORLUĞU İÇİN KULLANILMIŞTI

Benzetmenin kaynağına ilişkin en net bilgilerden biri Harold Temperley tarafından 1936 yazılan İngiltere ve Yakın Doğu isimli kitapta verildi.Temperley “hasta adam” benzetmesinin ilk olarak 9 Ocak 1853’te İngiltere Büyükelçisi G. H. Seymour ile Rus Çarı Nikolas arasında yapılan görüşmede, Çar tarafından yapıldığını yazmıştı. 

Çar Nikolas’ın İngiliz diplomata, “Ellerimizde hasta bir adam var. Ölümcül hasta. Günün birinde ellerimizden kayıp gitmesi büyük bir talihsizlik olacak, özellikle gerekli düzenlemeler yapılmadan önce” dediği İngiliz hükümet raporlarına yansıdı.

reklam