Seyyar Gazete

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

İmamoğlu ve Yavaş’a ‘yardım’ soruşturması

İmamoğlu ve Yavaş’a ‘yardım’ soruşturması
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
220 views
17 Nisan 2020 - 17:06

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, koronavirüs salgını nedeniyle zor durumdaki vatandaşlar için topladıkları yardımlarla ilgili kendisi ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş hakkında İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma başlattığını açıkladı.

 

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgını yüzünden ekonomik sıkıntı yaşayan yardıma muhtaç vatandaşlara destek için İBB tarafından başlatılan bağış kampanyası nedeniyle İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında soruşturma başlattı. İmamoğlu, Vakıfbank’ta hâlâ bloke edilmiş durumda olan 900 bin liralık bağış parasını hatırlatarak “Soruşturma yapabilirsiniz. Ama kalkıp vatandaşa ait bir parayı bankada bloke etmek çok aciz, çok zavallı bir tavırdır. Korkuyla yapılmış bu işlem bankacılık tarihinin kara lekesidir” ifadelerini kullandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde yaşanan sayım ve itiraz krizinin ardından 17 Nisan 2019’da ilk mazbatasını aldı ve 18 Nisan’da, seçimin iptal edileceği 6 Mayıs tarihine kadar sürecek görevine resmen başladı.

Tekrarlanan seçim nedeniyle iki kez İBB Başkanı seçilen İmamoğlu, ilk mazbatasını alıp göreve başlamasının birinci yıldönümünde Sözcü’den Özlem Güvemli’nin sorularını yanıtladı:

“Bağışla ilgili süreç hakkında soruşturma başlattı İçişleri Bakanlığı. Bakanlıktan bir müfettiş geldi soruşturmayı yapıyor. Soruşturma yapabilirsiniz. Ama kalkıp vatandaşa ait bir parayı bankada bloke etmek çok aciz, çok zavallı bir tavırdır. Buna yukarıdan aşağı kim müdahale ettiyse, kim talimat verdiyse, kim imza atmışsa, o acizliğin o zavallılığın bir parçasıdır.”

Soruşturmanın sadece kendisine açılmadığını, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a da açıldığını ifade eden İBB Başkanı, “Muhtemelen kampanya düzenleyen diğer belediyelere de müfettiş gidecektir” dedi.

“BANKACILIĞIN KARA LEKESİ”

İmamoğlu, vatandaşlara ulaştırılması gereken 900 bin liranın hâlâ Vakıfbank’ta olduğunu söyledi ve şu ifadeleri kullandı:

Şu anda hâlâ blokaj duruyor, hukuki başvurumuzu yaptık. Mahkeme valilikten yanıt istedi. 15 gün süre verildi. Süre henüz dolmadı.  Bu eninde sonunda çözülecek. Şu anda bankaların yaptığı hukuksuz ve korkudan yapılmış bir işlem. Korkuyla yapılmış işlem de bankacılık tarihinin kara lekesidir.

“MASKE DAĞITIMINI BİZE VERSELERDİ İSTANBUL’DA KİMSE MASKESİZ KALMAZDI”

İmamoğlu, maske dağıtımıyla ilgili İBB’ye bir engel olmadığını ancak stoğun bakanlık tarafından bloke edildiğini söylerken şu ifadeleri kullandı:

Biz toplu taşıma noktalarında ücretsiz vermeye çalışıyoruz. Ama Türkiye’deki maske stoğunu bakanlık bloke etti, hepsini aldı. Biz şu anda dönem dönem maske bulamıyoruz.

İSMEK ile 1 milyona yakın maske üretmek için çalışmalara başladık. Madem maskeyi stokladınız bunu PTT’den ilan ederek kargo ile vatandaşa ulaştırma büyük bir külfet. Niye en büyük aracınızı kullanmıyorsunuz? En büyük aracınız belediyeler. İstanbul’da bir büyükşehir belediyeniz, 39 da ilçe belediyeniz var.

Yollayın bize, sahada vatandaşımıza dağıtalım. 1 haftadır 10 gündür başvuruda bulunmuş cevap alamamış milyonlarca vatandaşımız var. O gün bize verselerdi bugün İstanbul’da maskesiz ev kalmamıştı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.