reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Avrupa’da hava kirliliği seviyeleri yüzde 45 oranında azaldı

Yayınlanma Tarihi : Google News

Warning: getimagesize() expects parameter 1 to be string, object given in /home/u7674962/seyyargazete.com/wp-content/themes/theHaberV8/functions-ek.php on line 131

Warning: basename() expects parameter 1 to be string, object given in /home/u7674962/seyyargazete.com/wp-content/themes/theHaberV8/functions-ek.php on line 132
Avrupa’da hava kirliliği seviyeleri yüzde 45 oranında azaldı
reklam

Yeni tip koronavirüs (SARS-CoV-2) önlemleri kapsamında tecrit uygulamalarına gidilen Avrupa şehirlerinde hava kirliliği seviyeleri, 2019 yılına kıyasla ortalama yüzde 45 oranında azaldı.

 

Hollanda Kraliyet Meteoroloji Enstitüsü tarafından yayımlanan araştırmaya göre, mart ve nisan aylarında birçok Avrupa kentinde nitrojen dioksit seviyeleri yarı yarıya düştü.

Araştırmanın verileri, Paris’te hava kirliliğinde birincil faktör olan nitrojen dioksit seviyesinin bir önceki yıla göre yüzde 54 oranında azaldığını gösterdi.

ESA
Fransa nitrojen dioksit konsantrasyonları 2019 / 2020ESA

Avrupa Uzay Ajansı’nın Copernicus Tropomi aracını kullanan Hollandalı araştırmacılar, 13 Mart-13 Nisan arası nitrojen dioksit konsantrasyonlarını 2019 yılının aynı dönemiyle karşılaştırdı.

Araştırmanın sonucunda İspanya’nın başkenti Madrid, İtalya’nın başkenti Roma ve Milano’da seviyelerde yüzde 45 oranında düşüş tespit edildi. Avrupa’daki çoğu kentte benzer eğilim görüldü.

Hesaplamalarda, değişen hava koşulları ve günlük nitrojen dioksit oranındaki büyük dalgalanmalarla açıklanabilecek yüzde 15 oranında önemli bir hata payı öngörüldü. Bu nedenle 15 günlük bir süre boyunca ortalama nitrojen dioksit konsantrasyonlar hesaplandı.

Sol: 14 Nisan 2019 / Sağ: 14 Nisan 2020 Avrupa Uçuş Radarı verileri

Enstitü’de görev alan bilim insanı Henk Eskes araştırmaya ilişkin, “Uzun bir zaman aralığı verilerinin ortalamasının alınması, insan etkinliğine bağlı konsantrasyon değişikliklerini daha net görebilmemizi sağlar. Bu nedenle harita bir aylık süreçteki konsantrasyonları gösteriyor ve kullanılan aylık ortalamalarda hesaba katılmayan hava değişkenliğini yansıtan yüzde 15’lik bir belirsizlikle sunuldu” değerlendirmesi yapıyor.

Nitrojen dioksit veya azot dioksit, hava yolu ve kara yolu seyahatı ya da endüstriyel faaliyetlerle üretilen kirletici bir kimyasal bileşik olarak biliniyor.

Yüksek seviyelerde nitrojen dioksit insan sağlığı için son derece tehlikeli sonuçlar doğurabiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre hava kirliliği 2016’da erken ölümlerin yüzde 7’sinden fazlasıyla ilişkilendirildi.

reklam

YORUM YAP