reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Dolar yükselişe geçti

Yayınlanma Tarihi : Google News
Dolar yükselişe geçti
reklam

IMF ve Amerikan Merkez Bankası’nın (Fed) korona virüsü programlarına dahil olmayan Türkiye’nin nereden dolar bulacağı belirsizliğini korurken dolar/TL 6.86 seviyesine ulaştı. Kur yönünü yukarı doğru çevirmişken piyasanın aklındaki en önemli sorulardan biri Türkiye’nin nereden döviz bulacağı.

 

Piyasalardaki dalgalanmalar sürerken IMF’nin ve Fed’in korona virüsü programlarına dahil olmayan Türkiye’de dövizdeki tırmanış devam ediyor. Dolar/TL 6.86 seviyesine ulaştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, son 24 saatte korona virüs nedeniyle 107 kişinin hayatını kaybettiğini, toplam can kaybının ise bin 403 olduğunu açıkladı. Koca, “Türkiye ölüm artış hızındaki yavaşlamayı en erken yakalayan ülkedir” dedi.

KÜRESEL EKONOMİ NE ZAMAN ÇALIŞMAYA BAŞLAYACAK?

JPMorgan analistleri yayınladıkları araştırma raporunda, “Salgının zirveye yaklaştığına dair, ya da en azından bazı bölgelerde yavaşladığına dair emareler sonucunda faaliyetler üzerindeki kısıtlamaların ne zaman gevşetileceği konuşulmaya başlandı. Kısa zamanda bir aşı bulunmasının ya da ciddi bir sürü bağışıklığının oluşmasının mümkün olmadığı düşünülürse, ekonomileri yeniden başlatmak çetrefilli olabilir” ifadesini kullandı.

TCMB EŞİ GÖRÜLMEMİŞ HIZDA TAHVİL ALIYOR

Korona virüsü etkilerini sınırlamak için tahvil alımlarını artıracağını açıklayan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) 30 Mart’tan beri alımları nominal 19.3 milyar TL, piyasa değeri olarak 25.4 milyar TL ‘ye ulaştı.

Piyasa değeri açısından 25 milyar TL’yi aşan bu alımın 15.6 milyar TL’sini İşsizlik Sigortası Fonu’ndaki Hazine tahvilleri kaynaklı Piyasa Yapıcı bankalar aracılığıyla yapılan alımlar oluşturdu.

Korona virüsü kapsamında kısa çalışma ödeneği başta olmak üzere alınan önlemlerle İşsizlik Fonu’nun nakit ihtiyacı artmış durumda. Fonun Şubat sonu itibarıyla büyük bölümü Hazine tahvillerinde 131.6 milyar TL bulunuyordu. TCMB’nin bu alımlarda şu an belirlediği bir üst limit bulunmuyor. TCMB PY’lere belirlediği günlerde limit sağlıyor. Bugüne kadar sadece 2 kez bu limit sağlandı ve yaklaşık 15 milyar TL alım yapıldı.

reklam

YORUM YAP

JOE BLACK TÜM YAZILARI
reklam

DÖVİZ KURLARI

 • Dolar DOLAR
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Euro EURO
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Sterlin İNG. STERLİNİ
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Frang İSV. FRANGI
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Kanada Doları KAN. DOLARI
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Çeyrek Altın ÇEYREK ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Gram Altın GRAM ALTIN
  ALIŞ SATIŞ FARK
 • Bitcoin BITCOIN
  FİYAT DEĞİŞİM
reklam

DÖVİZ ÇEVİRİCİ

 • Satış
  Alış