reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Sağlık Bakanı Koca’nın sokağa çıkma yasağından haberi yoktu iddiası

Yayınlanma Tarihi : Google News

Warning: getimagesize() expects parameter 1 to be string, object given in /home/u7674962/seyyargazete.com/wp-content/themes/theHaberV8/functions-ek.php on line 131

Warning: basename() expects parameter 1 to be string, object given in /home/u7674962/seyyargazete.com/wp-content/themes/theHaberV8/functions-ek.php on line 132
Sağlık Bakanı Koca’nın sokağa çıkma yasağından haberi yoktu iddiası
reklam

Koronavirüs önlemleri kapsamında cuma gecesi alınan, 48 saatlik sokağa çıkma yasağı kararından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın haberinin olmadığı ileri sürüldü.

 

Koronavirüsle ilgili 1101 kişinin hayatını kaybettiği ve 52 bini aşkın vakanın yaşandığı Türkiye’de, cuma gecesi alınan iki günlük sokağa çıkma yasağı kararına ilişkin tartışmalar sürüyor. Yasağın başlamasına iki saat kala alınan kararla ilgili Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın bilgisinin olmadığı belirtiliyor.

Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, bugünkü köşesinde “Anlaşılıyor ki, sokağa çıkma yasağı son anda Cumhurbaşkanı’nın talimatı doğrultusunda gece uygulamaya konuldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, böyle bir genelge yayımlandığını gece öğrendi” ifadelerini kullandı.

Öztürk “İçişleri Bakanı sokağa çıkma yasağı uygulanmasına ilişkin gece yarısına doğru genelge yayımlıyor ama bu konuda CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanlarına hazırlıklı olmaları için bilgilendirme gereği bile duyulmadı. Sonra, halk sokağa dökülüyor” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nca koronavirüs salgını çerçevesinde 13 Mart’tan bu yana valiliklere 16 genelge ve ek genelge gönderildiğini hatırlatan Öztürk, emekli/deneyimli Mülkiye Başmüfettişi Mahmut Esen’in değerlendirmelerini aktardı.

Buna göre Esen, şunları belirtti:

 “Cumhurbaşkanının talimatlarıyla illerde oluşturulan, başkan dışında henüz üyeleri dahi kesinleşmemiş olan pandemi kurullarında yürütme nitelikli bir dizi kararlar alınıyor. Bu kurulun yaptırım gücü/yetkisi olmamasına rağmen, birçok yerde il hıfzıssıhha kuruluna ait yetkileri kullanıyor. Bu kurullar, koronavirüs Bilim Kurulu’nda olduğu gibi uzmanlardan oluşmalı ve danışma organı niteliğinde olmalı. Böylece kurul kararları hukuka ve yasaya da uygun olur. Pandemi konusunda uzmanlardan oluşması gereken kurul, ancak tavsiye niteliğinde karar alabilir. İl hıfzıssıhha kurulunda kararlar bağlayıcı olur. İller İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesine göre verilmesi gereken kararların da il idare kurulu yerine vali tarafından alınması gerekir.”

reklam

YORUM YAP