reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam
JOE BLACK TÜM YAZILARI

Yeni Zelanda’nın koronavirüs mucizesi

Yayınlanma Tarihi : Google News

Warning: getimagesize() expects parameter 1 to be string, object given in /home/u7674962/seyyargazete.com/wp-content/themes/theHaberV8/functions-ek.php on line 131

Warning: basename() expects parameter 1 to be string, object given in /home/u7674962/seyyargazete.com/wp-content/themes/theHaberV8/functions-ek.php on line 132
Yeni Zelanda’nın koronavirüs mucizesi
reklam

Johns Hopkins Üniversitesi’nin son verilerine göre nüfusu yaklaşık 4,7 milyon olan Yeni Zelanda’da koronavirüs vakalarının sayısı 1300’ün altında. Ülkede koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı sadece 4. Guardian gazetesinde, Başbakan Jacinda Ardern’in yönetimindeki Yeni Zelanda’nın salgına karşı uyguladığı eleme stratejisini ele alındı. Peki, bu strateji dünyayı kurtarır mı?

 

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin son verilerine göre nüfusu yaklaşık 4,7 milyon olan Yeni Zelanda’da koronavirüs vakalarının sayısı 1300’ün altında. AA’nın son paylaştığı verilere göre ise ülkede koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı sadece 4. Peki, Yeni Zelanda’nın eleme stratejisi dünyayı kurtarır mı?

BBC Türkçe’nin haberine Otago Üniversitesi Kamu Sağlığı Bölümü’nden Profesör Michael Baker ve Nick Wilson, İngiliz Guardian gazetesinde yayımlanan makalelerinde, Yeni Zelanda‘nın salgına karşı uyguladığı eleme stratejisini ele aldı.

İşte makaleden detaylar şöyle:

Koronavirüs salgınında kararlı bir tutum geliştirmek gerekiyor ancak salgın kontrolüyle ilgili bilimsel bilgi ve modern cihaz avantajına rağmen batılı ülkeler bu konuda çok yavaş davrandı.

Yeni Zelanda, ülke sınırları içinde Covid-19 salgınına tümüyle son vermek üzere gelişkin bir strateji izleyen tek ‘Batılı’ ülke konumunda. Yeni vaka sayıları sürekli düşüş gösterdiği için eleme stratejisi işe yaramış görünüyor.

Yeni vakaların çoğu seyahatten dönenler. Bunlar da sınırdan girer girmez karantinaya alınıyor. Diğerleri ise belli bölgelerde toplanmış görünüyor, ki bunlar da takip altında tutularak yayılması önleniyor. Ancak zafer ilan etmek için henüz erken, ülkede sokağa çıkış sınırlamaları sıkı bir şekilde uygulanıyor.

İLK ADIM MART ORTASINDA ATILDI

Yeni Zelanda, hastalığı tümüyle ortadan kaldırma stratejsiini Mart ortasında uygulamaya başladı. Daha önce Avustralya’da olduğu gibi genel grip salgınında uygulanan yöntemlere başvurulmuştu.

Sonra sıkı sınır kontrolleri, 14 gün izolasyon, hastaların önceden irtibat kurduğu kişilerin takibe alınması, karantina gibi yöntemler uygulandı.

YENİ ZELANDA’DA SON DURUM NE?

Yeni Zelanda’da Halk Sağlığı Genel Müdürü Dr. Caroline McElnay, Kovid-19’a yakalanan 80’li yaşlardaki kadının başkent Wellington’da, 70 yaşlarındaki erkek hastanın Christchurch kentinde yaşamını yitirdiğini açıkladı. 

Hayatını kaybedenlerin daha önceden farklı sağlık sorunları bulunduğunu hatırlatan Dr. Caroline McElna “Yeni Zelanda’da Kovid-19 ile ilişkili dört ölüm var. Daha önce de söylediğimiz gibi, bu özellikle yaşlılar ve önceden belli başlı sağlık sorunları olanlar için çok ciddi bir hastalık olabilir.” ifadelerini kullandı. 

TOPLAM VAKA SAYISI BİN 312

İki kişinin daha Kovid-19’dan hayatını kaybetmesiyle Yeni Zelanda’da koronavirüsten ölenlerin sayısı 4’e çıktı, yaklaşık 58 bin kişiye yapılan testler sonucunda bin 312 kişinin virüse yakalandığı tespit edildi. Kovid-19 nedeniyle hastalanan 442 kişinin de iyileştiği kaydedildi. 

reklam