Seyyar Gazete

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkması kısıtlandı

20 yaş altı vatandaşların sokağa çıkması kısıtlandı
REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
284 views
04 Nisan 2020 - 0:49

Son yüzyılın en büyük küresel felaketi olan corona virüsü (koronavirüs) salgını nedeniyle Türkiye’de sokağa çıkma yasağı gelecek mi? İnsanları bir araya getirecek etkinliklerin geçici süreyle yasaklandığı, şehirler arası seyahatlerin izne bağlandığı, havayolu ulaşımının neredeyse tamamen durdurulduğu bu süreçte halk, ‘gönüllü karantina’ uygulayarak evlerinden çıkmıyor. Ancak her türlü uyarıya karşın keyfi olarak dışarı çıkan insanların virüs taşıma tehlikesi kamuoyunu tedirgin ediyor. Peki, sokağa çıkma yasağı ne zaman gelecek? Sokağa çıkma yasağı geldi mi? Koronavirüs sokağa çıkma yasağı başladı mı? İşte detaylar…

 

 

Ölümcül corona virüsü (koronavirüs) salgınından korunmak için tedbirlerini her geçen gün artıran Sağlık Bakanlığı, vatandaşlara ‘gönüllü karantina’ uygulamaları tavsiyesinde bulundu. Tavsiyeye uyan milyonlarca vatandaş, haftalardır evlerinden çıkmayarak virüs salgınından korunmaya çalışıyor. Ancak işe gitmek zorunda olan çalışanlar ile keyfi olarak dışarı çıkan vatandaşlar, salgın riskini artırıyor. Kamoyunda, salgın riskinin en aza indirilmesi için sokağa çıkma yasağının uygulanması beklentisi oluştu. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 65 yaş ve üstü vatandaşların ardından 20 yaş ve altındaki vatandaşların da ülke genelinde sokağa çıkmasının yasaklandığını duyurdu. Peki, “Türkiye’de sokağa çıkma yasağı geldi mi?”, “Corona virüsü sokağa çıkma yasağı başladı mı?”, “Sokağa çıkma yasağı ne zaman gelecek?” 

20 YAŞ ALTI VATANDAŞLARIN SOKAĞA ÇIKMASI YASAKLANDI

Koronavirüs salgınıyla mücadelede alınan son tedbirleri kamuoyuyla paylaşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 1 Ocak 2000 tarihinden sonra doğan, yani 20 yaş ve altındaki vatandaşların sokağa çıkmalarının geçici süreyle yasaklandığını açıkladı. Daha önce de 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkması kısıtlanmıştı. Buna göre şu an sadece 21 yaş ile 64 yaş arasındaki vatandaşların sokağa çıkma izni bulunuyor.

20 YAŞ ALTI ÇALIŞAN VATANDAŞLARIN DURUMU NE OLACAK?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, koronavirüs salgını nedeniyle sokağa çıkmaları yasaklanan 20 yaş ve altındaki çalışan vatandaşların, yasak sona erene kadar çalıştıkları kurumlarda idari izinli sayılarak işe gitmeyeceklerini söyledi.

20 YAŞ ALTI SAĞLIK ÇALIŞANLARI İŞE GİDECEK Mİ?

Sokağa çıkma yasağıyla ilgili konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sağlık çalışanlarının istisna olduğunu, 20 yaş ve altındaki sağlık çalışanlarının sokak yasağı kapsamına girmediğini söyledi. Bakan Koca, sağlık çalışanları dışındaki 20 yaş ve altındaki kamu personellerinin ise yasak kapsamına girdiğini, bu süre boyunca idari izinli sayılacaklarını aktardı.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINA TAKILAN FUTBOLCULAR

Süper Lig kulüplerinde forma giyen bazı futbolcular da, koronavirüs salgınıula mücade kapsamında alınan 20 yaş ve altındaki vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağına takıldı. Sokağa çıkması yasak olan 20 yaş ve altındaki Süper Lig futbolcuları şunlar:

Mustafa Kapı – 17 yaşında (Galatasaray)
Emin Bayram – 17 yaşında (Galatasaray)
Erencan Yardımcı – 18 yaşında (Galatasaray)
Yunus Akgün – 19 yaşında (Galatasaray)
Atalay Babacan – 19 yaşında (Galatasaray)

Emre Demir – 16 yaşında (Kayserispor)
Nurettin Korkmaz – 17 yaşında (Kayserispor)
Ümran Zambak – 19 yaşında (Kayserispor)
Ömer Uzun – 20 yaşında (Kayserispor)
Emirhan Civelek – 20 yaşında (Kayserispor)

Rıdvan Yılmaz – 18 yaşında (Beşiktaş)
Kerem Kalafat – 19 yaşında (Beşiktaş)
Kartal Yılmaz – 19 yaşında (Beşiktaş)

Berke Gürbüz – 17 yaşında (Ankaragücü)
Ender Aygören – 19 yaşında (Ankaragücü)

Ahmet Hakan Demirli – 19 yaşında (Kasımpaşa)
Doğucan Haspolat – 20 yaşında (Kasımpaşa)

Ege Özkayimoğlu – 18 yaşında (Göztepe)
Kerem Atakan Kesgin – 19 yaşında (Göztepe)

Bünyamin Balcı – 19 yaşında (Antalyaspor)
Paul Mukairu – 20 yaşında (Antalyaspor)

Ferdi Kadıoğlu – 20 yaşında (Fenerbahçe)

Koray Kılınç – 20 yaşında (Trabzonspor)

Muhammet Arslantaş – 19 yaşında (Başakşehir)

Armin Djerlek – 19 yaşında (Sivasspor)

Gökhan Altıparmak – 18 yaşında (Gençlerbirliği)

Zafer Görgen – 19 yaşında (Rizespor)

Umut Güneş – 20 yaşında (Alanyaspor)

Öte yandan Galatasaray teknik direktörü 66 yaşındaki Fatih Terim de, koronavirüs salgını nedeniyle 65 yaş ve üstündeki vatandaşlara uygulanan sokağa çıkma yasağı kapsamında yer alıyor.

30 BÜYÜKŞEHİR VE ZONGULDAK’A GİRİŞ-ÇIKIŞLAR KISITLANDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, büyükşehir statüsündeki 30 il ve Zonguldak’a araç giriş ve çıkışların 15 gün süreyle yasaklandığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarındandan satırbaşları şu şekilde:

* Dünyanın en gelişmiş ülkelerinin dahi çok ciddi bir bocalama yaşadığı şu süreçte biz gerçekten sağlam bir duruş sergiliyoruz.

* Hastalığın ilk defa görülmesinin ardından ülke genelinde vaka tespiti ve tedavisini başarılı bir şekilde yürüttük.

* Temel gıda maddelerinin neredeyse tamamında kendi kendimize yeterli olmamızın yanı sıra net ihracatçı olmamız da ülkemize avantaj sağlıyor.

* Tek yapmamız gerek birliğimize, beraberliğimize sıkı sıkıya sahip çıkarak kurallara uymaktır.

* Özellikle milletimizden beklentimiz, her bireyin kendi karantinasını kendi uygulamasıdır.

* Sayıca az da olsa sosyal mesafe, temizlik gibi temel kurallara uymayanları görüyoruz. Gönüllü olarak uygulanması gereken kuralları aşamalı olarak zorunlu hale getirmemiz gerekebiliyor.

* Bu gece itibariyle ülkemizin 30 büyükşehiri ile akciğer rahatsızlıklarının sık görüldüğü Zonguldak ilimizi araç giriş çıkışına kapatıyoruz.

* 30 büyükşehir ile Zonguldak’ta başlatacağımız araç giriş çıkış yasağını 15 gün süreyle uygulayacağız, gerekirse uzatacağız.

* Daha önce 65 yaş üzerine uyguladığımız sokağa çıkma yasağını 20 yaş altına da uygulayacağız. Ülkemizin tamamında 20 yaş altı, 1 Ocak 2000 ve üzeri doğumlular için de sokağa çıkma yasağı getiriyoruz.

* Amacımız vatandaşlarımızın sadece çalışmak ve temel ihtiyaçları gidermek için dışarıya çıkmasını sağlamaktır.

* Yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu olarak bulunduğu alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır.

* Sokaklar dahil tüm kamuya açık mekanlarda kalabalık oluşturacak şekilde asla bir arada bulunulamayacak.

* Amacımız vatandaşımıza eziyet etmek değil, hem kendi sağlığını, hem de onlarla temas halindekilerin sağlığını güvence altına almaktır.

* İkazlara uymayarak aksi yönde davranışlar sergilemekte ısrar edenlere gereken idari ve adli cezalar tereddütsüz şekilde uygulanacaktır.

* Milletime güveniyorum, bu içi boş bir söz değil. Attığımız her adımda bu güvenin tezahürlerini görüyoruz.

* Kampanyanın 3. gününde yaklaşık 304 bin kişi ve kuruluşumuz 1 milyar 61 milyon liralık yardım yaparak kardeşliğimizin gücünü göstermiştir. Kendi tarihlerini bilmeyenler, bugün devletimizin yürüttüğü yardım kampanyasını dahi sabote etmeye çalışarak, milletten ne kadar uzak olduklarını göstermişlerdir.

* Okmeydanı Eğitim Araştırma Hastanesi’nin adı bundan sonra Prof.Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi olarak değiştirilecektir.

TÜRKİYE’DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI VAR MI?

Hayır, 3 Nisan 2020 Cuma günü itibariyle Türkiye’de genel sokağa çıkma yasağı bulunmuyor. Fakat 20 yaşındaki ve altındaki vatandaşlar ile 65 yaşındaki ve üstündeki vatandaşlar için sokağa çıkma yasağı bulunuyor. Ölümcül koronavirüs salgını tehlikesi dinene kadar bu yasakların sürmesi bekleniyor. Sokağa çıkma yasağı son dakika haberlerini ve koronavirüs son durum haberlerini seyyargazete.ccom’dan takip edebilirsiniz.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI NE ZAMAN GELECEK?

29 Mart 2020 Pazar günü Youtube’da gazeteci Cüneyt Özdemir’in sorularını yanıtlayan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasağı beklentileri ile ilgili olarak,”Bizim için 4 tane konuyu ayakta tutmamız önemli. Sağlık, gıda-hijyen, kamu düzeni ve sosyal izolasyonu sağlamaya çalışıyoruz. Bu 4 konu bizim için önemli. Eğer sağlayamazsak tüm tedbirleri alacağız” ifadelerini kullandı. Koronavirüse yakalanan emniyet mensubu olup olmadığının sorulduğu Bakan Soylu, “Şu anda sayısı 20 civarında. Bunlardan iyileşenler de var” cevabını verdi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI BAŞLADI MI?

Bakan Soylu, koronavirüs ile ilgili kararları alırken dünyadan cesur hareket ettiklerini ve almaları gereken tedbirleri de zamanında aldıklarını vurguladı.

Sokağa çıkma yasağının gelip gelmeyeceğine ilişkin soruya Soylu, alamayacakları hiçbir tedbirin bulunmadığını belirterek, “Türkiye’de sosyal izolasyon sağlandı. Hiçbir tedbir almaktan çekinmeyiz. Şu anda yaklaşık yüzde 95 civarında hayat eve çekildi. Yarını ve öbür günü de izleyeceğiz. Sabahleyin valilerimize söylediğim şudur. Şehir içi giriş ve çıkışların kontrolünü daha fazla artırın. Hiçbir özel aracı sektirmeyin. Otobüsler muhakkak kontrol edilecek. ‘Şehir içi özel taşımada ister belediye ister halk otobüsü ister minibüs olsun her birini tek tek kontrol edin. Sosyal mesafeyi ihlal edecek ne varsa, araba bağlanması gerekiyorsa, kamu, tüzel beni ilgilendirmiyor hepsini bağlayın’ dedim”

Polis Meslek Eğitim Merkezleri (POMEM) sonuçlarıyla ilgili soruya Soylu, “10-15 gün içerisinde inşallah açıklanacaktır. Orada süreçler de hemen hemen tamamlandı” yanıtını verdi.

“TAKSİ UYGULAMASI ÖNERİSİ, TAKSİCİLERDEN GELDİ”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul, Ankara, İzmir’de ticari taksilerin trafiğe çıkışları sınırlandırılmasına ilişkin İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgeyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı:

“Taksi ve esnaf odalarıyla görüşüldü. Bir gün sonu tek diğer gün sonu çift olan plakalar çıkacak. Zaten önemli bir bölümünde ‘çıkalım-çıkmayalım’ tereddütü söz konusuydu. Kendilerinden de gelen bir talepti biz de değerlendirdik. İhtiyaç duyan diğer vilayetlerin bu kararı alabileceği de genelgede yazıyor” diye konuştu.

“112 HİZMETİMİZ 24 SAAT ÇALIŞIYOR”

Süleyman Soylu’nun diğer açıklamaları şu şekilde:

Günde 100 bin maske üretebilecek bir sistem kurduk ve şu anda üretiliyor. Hem bizim personelimizi hem de Sağlık Bakanlığı’na iletiliyor. Kaymakamlıklarımız, valiliklerimiz, 112 hizmetimiz 24 saat çalışıyor.

“SAĞLIK BAKANIMIZIN HAKKINI VERMEK İSTERİM”

Uyguladığımız bir süreç var. Bu mesele önce Çin’de başladı ve yakın komşumuz İran’a geldi. Avrupa, ABD de izlerken bu salgın bize hiç gelmeyecekler diye düşündü. Biz Sağlık Bakanımızla Elazığ’dayken Cumhurbaşkanımız Sağlık Bakanını aradı. Corona virüsle ilgili konuşunca, Sağlık Bakanımıza ‘Sen Ankara’ya gel. Süleyman orada kalsın’ dedi. Sağlık Bakanımızdan corona virüsün araştırılmasını istedi.

Dünyada tedbir alınmamışken biz İran sınırında Sahra hastaneleri kurduk. O günden bugüne Sağlık Bakanmızın hakkını vermek isterim. Bu virüsün dışarıdan geleceğini, üzerimize çok iş düşeceğini söyledi. Ardından tüm tedbirleri almaya başladık. 4 tane süreç var; Kamu sistemi, Sağlık sistemimizin ayakta kalması, Gıda-Sağlık hizmeti, Sosyal izolasyon

“ALMAMIZ GEREKEN TEDBİRLERİ ALDIK”

Toplum bunun Türkiye’ye gelip gelmeyeceği konusunda acaba ne olacak sorusuyla karşı karşıya. Dünya ilk kez bu virüsle karşı karşıya. Hiçbir tereddütümüz olmadı. Almamız gereken tedbirleri zamanında aldık. Birazdan da yeni bir genelge yayınlayacağız. Bizim dünyadan farkımız şu; bazı ülkeler rakamlar veriyorlar, ne kadarı topluma ulaştırılıyor. Biz işin başından itibaren şeffaf bir sistem kurduk. Sağlık Bakanımızdan ilk günden beri açıklamalarda bulundu. Adımlarımızı atmaya devam ediyoruz.

“YA KARANTİNADA KALIRSINIZ YA DA DÖNERSİNİZ”

Dünyada uçak yolculukları, sınırlarını kapatalı çok bir zaman olmadı. Bize gelen umrecilerimizde veya yurtdışından gelenlerde. Avrupa’da patladığını gördüğümüz an pat diye tedbirimizi aldık. Suudi Arabistan’dan bize vakalarla ilgili bilgi gelmedi. Biz ta ki gelen Umrecilerden birinde vaka gördük. Hemen karantina kararı aldık. Ardından yurtdışından gelenlere de bunu uyguladık. Başka ülkelerin büyükelçileri gelmek istedi. ‘Ya karantinada kalırsınız ya da dönersiniz’ dedik.

Bu süreçte hemen koordine olduk. Umreden gelenler evlerine gitmeyi beklerken biz onları karantinaya aldık. 24 saat içerisinde tüm gerekenleri yerine getirdik. Hepsiyle ilgili de sağlık kontrolleri yapıldı. Virüsün hangi etkenden yayıldığını tespit ettiğimiz sürecinde önlemimizi aldık.

“HİÇBİR TEDBİR ALMAKTAN ÇEKİNMEYİZ”

Bizim almayacağımız tedbir yoktur. Sabahleyin valilerimizle bir değerlendirme yaptık. Bu değerlendirmeyi de Cumhurbaşkanmıza arz ettik. Son 4-5 gündür Türkiye’de hayat yüzde 80 durmuş idi. Şimdi sokağa çıkma yasağı koyulabilir de. Üretim ve tedariğin dışında, sağlık dışında bir izolasyonun sağlandığını söyleyebilirim. Hiçbir tedbir almaktan çekinmeyiz. Bütün parametreleri izliyoruz. Şu anki durumda cumartesi pazar yaklaşık yüzde yüzde 95 durumunda eve çekildi. Yarını izleyeceğiz öbür günü izleyeceğiz. 

Ekonomi muhakkak etkileyecektir. Dünyanın ekonomileri de etkileniyor. Ülkeler artık kendi ülkeleri içerisinde mi üretim yapacaklar. Bizim için 4 tane konuyu ayakta tutmamız önemli. Sağlık, gıda-hijyen, kamu düzeni ve sosyal izolasyonu sağlamaya çalışıyoruz. Bu 4 konu bizim için önemli. Eğer sağlayamazsak tüm tedbirleri alacağız.

2 gün önce Bolu’da bir kardeşimizi karantinaya aldık. Para istemiyoruz, 3 öğün yemeğini veriyoruz. Her türlü hijyen ve ihtiyacını karşılıyoruz. Benim devletime küfür ediyor. Ben şimdi bunu gözaltına almayayım mı?

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN ‘MİLLİ DAYANIŞMA KAMPANYASI‘ BAŞLATTI

Corona virüsü (koronavirüs) salgınıyla mücadele kapsamında yeni bir yardım kampanya başlattıklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Amacımız, yevmiye ile geçimini sürdüren kesimler başta olmak üzere, alınan tedbirlerden dolayı mağdur olan dar gelirli vatandaşlarımıza ilave destek sağlamaktır. Yardım kampanyasına 7 aylık maaşımı bağışlıyorum” dedi. Milli Dayanışma Kampanyası’nın detayları buraya tıklayın.

CORONA VİRÜSÜ SON DURUM DÜNYADA KAÇ KİŞİ ÖLDÜ?

Koronavirüs nedeniyle 3 Nisan 2020 saat 19.30 itibariyle dünya genelinde 55 bin 132 kişi hayatını kaybetti.

SAĞLIK BAKANLIĞI’NDAN ONLINE CORONA VİRÜSÜ TESTİ

Sağlık Bakanlığı’nın online koronavirüs kontrol testi hizmete girdi. Buraya tıklayarak, birkaç dakikada koronavirüs kontrolünüzü gerçekleştirebilirsiniz.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.