reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Türkiye’de bir karantina kararı daha… İşte son durum

Yayınlanma Tarihi : Google News

Warning: getimagesize() expects parameter 1 to be string, object given in /home/u7674962/seyyargazete.com/wp-content/themes/theHaberV8/functions-ek.php on line 131

Warning: basename() expects parameter 1 to be string, object given in /home/u7674962/seyyargazete.com/wp-content/themes/theHaberV8/functions-ek.php on line 132
Türkiye’de bir karantina kararı daha… İşte son durum
reklam

Rize’de, corona virüsü salgını nedeniyle ölüm vakasının gerçekleşmesi üzerine karantinaya alınan merkeze bağlı Kendirli beldesi ile yakınındaki 4 köyde hayat durdu. Cami hoparlörlerinden anonslarla vatandaşların karantina kurallarına uyması istenirken, sağlık ekipleri de ev ev dolaşarak yüksek ateş ve öksürük gibi şikayetleri olanları belirlemeye çalışıyor.  Van’ın Çaldıran ilçesinde karantinaya alınan Han mahallesinde de jandarma mahallenin girişini kapatarak önlem aldı. Öte yandan listeye Yozgat’ın bir köyü de katıldı.

 

Rize’de corona virüsü vakası nedeniyle ölüm olayının gerçekleşmesi üzerine, 65 yaş ve üstü nüfusun yoğun olduğu merkeze bağlı Kendirli beldesi ile yakınında bulunan Yeni Selimiye, Beştepe, Esentepe ve Maltepe köylerinde karantina uygulaması başlatıldı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da virüs nedeniyle ölüm olayını duyurduğu beldede alınan karantina kararı uygulanıyor. Belde ve 4 köye giriş-çıkışlara izin verilmiyor.

Jandarma ekipleri, beldenin giriş- çıkış noktalarını kapattı. Sağlık ekipleri de evlerde ateş, öksürük gibi şikayetleri bulunanları tek tek tespit ediyor. Hastalık belirtisi tespit edilenler, ayrıntılı sağlık kontrolünden geçiriliyor. Belediye hoparlörlerinden anonslar yapılarak, vatandaşlardan karantina kurallarına uymaları isteniyor.

“SÜRECİ ATLATACAĞIZ”

Kendirli Belediye Başkanı Alaeddin Serdar, corona virüsü nedeniyle beldelerinde ölüm vakası gerçekleştiğini belirterek şöyle konuştu:

* Ölüm olayı ve beldemizde bir, iki hastamızın hastanede yatıyor olması dolayısıyla, Bilim Kurulu’muzun talimatlarıyla valiliğimiz titiz çalışma içindedir. Yoğun bir belde olması, virüsün geliş kaynağının bulunamamış olması doğrultusunda, böyle bir karar alınmıştır.

* Bazı vatandaşlarımız tedirgin oluyor. Bu bizim sağlığımız için. Bu vesileyle beldedeki bazı insanlar, ‘sanki özellikle biz seçilmişiz’ gibi söylüyorlar. Baktığınız zaman afaki bir durumun mevcut olmadığı ama bir kardeşimizin hayatını kaybetmiş olması, Rize’de de bunun ilk olması dolayısıyla tedbiren bir karantina uygulaması alınmıştır.

* Karantina kurallarına uyarak bu süreci hep birlikte atlatacağız.

ESNAF KONUŞTU

Esnaf Sultan Uzun, “Karantina başladı. Sabah dükkanımızı açtık. Sağlık personelleri bizi, maske ve eldiven takmamız konusunda uyardı. Hijyen konusunda bilgiler verdi. Salgının yayılmaması için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Yakup Gör ise “Hijyen konusunda çok dikkatli olmamız konusunda uyardılar. Özellikle çok temas edilen yerleri çamaşır suyu ile bir saat arayla temizlemeyin dediler. Biz bu uygulamaları zaten yapıyorduk. Dükkanı yeni açtım temizlik yapıyorum. Eldivenlerimizi yarım saatte bir değiştirmemiz konusunda uyardılar. Hijyene dikkat etmeye çalışıyoruz. Bu virüs fazla yayılmadan kurtarırız inşallah” diye konuştu.

ÇALDIRAN’DA SON DURUM

İstanbul’dan taziye için Van’ın Çaldıran ilçesine gelen bir kişi de corona virüsü tespit edilmesi üzerine karantinaya alınan mahallede jandarma tedbir aldı.

İstanbul’dan taziye için İran sınırındaki Çaldıran ilçesinin Han Mahallesi’ne gelen bir kişi, rahatsızlanarak kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalede şahısta corona virüsü tespit edilmesi üzerine ilgililer hemen harekete geçti. Sağlık ekipleri tarama yaparken, güvenlik güçleri ise karantinaya alınan mahalleye giriş çıkışları kontrollü sağlıyor.

Jandarma mahallenin girişini kapatarak önlem alırken, vatandaşlar dışarı çıkmayarak mahalle sokakları ise boş kaldı.

Konu ile ilgili konuşan Han Mahallesi Muhtarı Burhan Saral, mahallelerinde taziye dolayısıyla İstanbul’dan gelen akrabasının aniden rahatsızlanması sonucu hemen Çaldıran Devlet Hastanesine gönderdiklerini söyledi. Oradan da Van’a sevk edildiğini ifade eden Saral, şu an karantina altında olduğunu ifade etti.

YOZGAT DA KATILDI

Yozgat Valiliği, Çekerek ilçesine bağlı Yukarıkarahacılı köyünün corona virüsü nedeniyle karantinaya alındığını duyurdu

Yozgat Valiliğinden yapılan açıklamada, “Çekerek İlçemize bağlı Yukarıkarahacılı köyünde corona virüsü salgınının kontrolü açısından, Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27. ve 72. maddeleri kapsamında 27.03.2020 gününden itibaren ikinci bir değerlendirmeye kadar karantina uygulamasına geçilerek, köye giriş ve çıkışlar kapatılmıştır” dendi.

reklam

YORUM YAP